Drogi Czytelniku, 

W tym newsletterze: przypomnimy dziś wspaniałe dzieło Janusza Korczaka, która opowiada o rozwijaniu dwóch kompetencji: odpowiedzialności i przedsiębiorczości wśród małych dzieci. Jest to nieco zapomniana lektura, którą powinni odświeżyć sobie zwłaszcza nauczyciele szkół podstawowych.

Rozmawiamy o znaczeniu błędu w edukacji szkolnej - nie możemy uznać, że jest on "karygodny", skoro jest on ważnym elementem składowym procesu uczenia się. Dzięki błędom uczymy się. Piszemy o oddolnej zmianie, która zaczyna się w szkole często od jednej osoby. Tyle ciekawych inicjatyw dzieje się w szkołach, że warto się rozglądać i podpatrywać, jak dobre zmiany wprowadzić w życie. Z drugiej strony można zaobserwować, że koncepcja szkoły powszechnej jest w kryzysie - czy to już początek końca edukacji, jaką znamy? Nauczyciele i dyrektorzy zastanawiają się, jaka forma protestu mogłaby zwrócić uwagę na trudną sytuację oświaty. Czy powinniśmy bezwzględnie mówić prawdę o tym, co się dzieje w polskiej szkole? 

Przypominamy nauczycielską akcję #zadajęzsensem. Zapraszamy nauczycieli do zamieszczania własnych "zadań domowych z sensem" na platformie Padlet - taki zbiór może stać się inspiracją i źródłem refleksji dla innych edukatorów.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

Edunews.pl skończył 10 lat! Dziękujemy, że jesteście z nami! Prosimy o upowszechnianie informacji z naszego portalu wśród koleżanek i kolegów.

@ O ODPOWIEDZIALNOŚCI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI DZIECI

„Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest” – pisał Janusz Korczak. W myśli tej zawiera się głębokie wezwanie do działania, do zmiany tego, co zastaliśmy. Przenika też ona jedną z ciekawszych książek, które napisał z myślą o dzieciach – „Bankructwo małego Dżeka”. Bohaterami jej są dzieci, ale prawdę mówiąc jest to książka, którą powinni przede wszystkim przeczytać dorośli – rodzice, nauczyciele i wychowawcy (Artykuły).

https://www.edunews.pl/system-edukacji/warto-przeczytac/4472-o-odpowiedzialnosci-i-przedsiebiorczosci-dzieci 

@ JAK MOŻNA UCZYĆ TOLERANCJI?

Osoby niepełnosprawne, z innego kręgu kulturowego, wyznające inną religię każdego dnia zmagają się z trudną, a nawet bezwzględną rzeczywistością. Funkcjonowanie w społeczeństwie jest dla nich nie lada wyzwaniem i nie chodzi tutaj tylko o bariery architektoniczne, brak odpowiedniej opieki medycznej, właściwie zorganizowanej edukacji dla osób z SPE, ale o problemy z ich akceptacją i tolerancją (Projekty).

https://www.edunews.pl/narzedzia-i-projekty/projekty-edukacyjne/4471-jak-mozna-uczyc-tolerancji 

@ JAK ZADAJESZ, TO Z SENSEM

Refleksja na temat prac domowych jest potrzebna przede wszystkim wśród zadających. Od października trwa kampania społeczna #zadajęzsensem, która ma na celu promowanie empatycznego spojrzenia na zadanie domowe. W zasadzie mamy dwa sensowne rozwiązania: albo unikamy zadawania zadań w ogóle, albo, jeśli zadajemy, to zgodnie z przemyślaną logiką i świadomością prawa dziecka do wolnego czasu (Projekty).

https://www.edunews.pl/narzedzia-i-projekty/projekty-edukacyjne/4470-jak-zadajesz-to-z-sensem 

@ REWOLUCJA W GLOBALNEJ EDUKACJI - WŁĄCZ POZYTYWNE WIBRACJE

Jako nauczyciel codziennie zastanawiam się po co idę do klasy, czego powinni nauczyć się moi uczniowie, czego powinnam nauczyć się ja sama. Sprawy oczywiste, a jednak nie do końca. Dzisiaj wiem, że wolę zapalić choć jedną iskierkę w tych dziesiątkach wpatrzonych we mnie oczu niż mieć 100% zdawalności klasy na teście ósmej klasy (Artykuły).

https://www.edunews.pl/badania-i-debaty/przyszlosc-edukacji/4469-rewolucja-w-globalnej-edukacji-wlacz-pozytywne-wibracje 

@ PRAWDA NAS WYZWOLI

Zacznę od pieca. Ciekawe, czy ktoś zwrócił uwagę, że jesteśmy świadkami bezprecedensowej liberalizacji w systemie oświaty. Otóż w najnowszym rozporządzeniu o BHP poluzowano gorset przepisów! Co prawda, na maleńkim tylko odcinku – postępowania podczas opadów śniegu, ale jednak. W dotychczasowej wersji tego dokumentu dyspozycja była jednoznaczna – przejścia na terenie szkoły lub placówki należało oczyszczać ze śniegu i lodu oraz posypywać piaskiem. Teraz natomiast piasek wykreślono, wstawiając w zamian bardziej ogólny obowiązek zabezpieczenia przed poślizgiem. Możemy zatem posypać czymkolwiek (nawet, o zgrozo, solą), albo zgoła nie posypać, jeśli z jakiegoś powodu uznamy, że nie jest ślisko. Uczynić, co rozum podyktuje. Po prostu orgia wolności dla dyrektora, który odpowiada przecież za wszystko (Artykuły).

https://www.edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/4468-prawda-nas-wyzwoli 

@ POCZĄTEK KOŃCA SZKOŁY?

„Edukacja powinna być nieobowiązkowa, choć nadal bezpłatna i ogólnie dostępna” - takie wezwanie przeczytałem ostatnio na jednym z portali społecznościowych. Zaraz potem natrafiłem na pełną emocji refleksję nauczycielki o trudnych relacjach z uczniami, dalej o toksycznych rodzicach, a także o braku zrozumienia dla kondycji nauczyciela we współczesnym świecie (Artykuły).

https://www.edunews.pl/system-edukacji/szkoly/4467-poczatek-konca-szkoly 

@ BŁĄD MILE WIDZIANY

Skąd bierze się strach w uczeniu się? Niezależnie co uczeń mówi, w jego głowie rodzą się myśli i obawy: Skrytykują mnie (nauczyciel, koleżanki i koledzy). Zostanę negatywnie oceniony. Okażę się gorszy od sąsiada, najgorszy w klasie. Nie wierzę, że mi się uda. Ocenią mnie, że jestem niezdolny. Boję się ryzykować. Nie chcę podejmować żadnych wyzwań. Nie wiem, po co się tego uczę. Obawiam się, że popełnię błąd i odniosę porażkę… (Artykuły).

https://www.edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/4466-blad-mile-widziany 

***

Polub nas na Facebooku! Jesteśmy jednym z najciekawszych i najbardziej wartościowych serwisów dla nauczycieli i edukatorów. Mamy już ponad 22.500 polubień i obserwuje nas na bieżąco ponad 22,4 tys. użytkowników FB: https://www.facebook.com/edunews.

***

Edunews.pl to ponad 4400 opracowań poświęconych nowoczesnej edukacji. Jesteśmy serwisem społecznościowym - coraz więcej osób zainteresowanych polskim systemem edukacji prezentuje w nim swoje poglądy. Zapraszamy do przesyłania opinii i komentarzy na tematy szeroko związane z edukacją. 

Prosimy o przekazywanie innym nauczycielom i edukatorom informacji o portalu - warto do nas często zaglądać, gdyż codziennie publikujemy ciekawe i przydatne w pracy z uczniami porady i materiały edukacyjne.

***

@ ZASOBY CYFROWEJ EDUKACJI DLA SZKÓŁ I NAUCZYCIELI:

TABLICA z różnymi zasobami edukacyjnymi dla szkół i nauczycieli w Pinterest: kliknij tu

E-BOOKI DLA NAUCZYCIELI - kilkanaście poradników o nowoczesnej edukacji dostępnych w Edustore.eu, m.in. o tworzeniu narzędzi dydaktycznych, o przestrzeniach edukacji, dwujęzyczności, przedsiębiorczej postawie, o używaniu technologii w edukacji dzieci w szkole podstawowej (zwłaszcza klasy I-III SP), o tworzeniu modelowego środowiska uczenia się języków obcych, o edukacji z wykorzystaniem mobilnych urządzeń, o webquestach, mapach myśli, uczeniu się języków obcych, programowaniu wizualnym, reformowaniu oświaty, motywowaniu uczniów, pracy ze zdolnym uczniem. Warto zaglądać także do naszego drugiego serwisu o E-BOOKACH: www.epublikacje.edu.pl - będą tu zamieszczane opisy i linki do wartościowych e-publikacji, które pomagają i inspirują w wykonywaniu zawodu nauczyciela / edukatora.

KURSY E-LEARNING - dotyczące rozwoju osobistego i zawodowego nauczyciela (https://edustore.eu/2-szkolenia-e-learning).

SCENARIUSZE LEKCJI z TIK - bezpłatne zasoby dostępne w Edustore.eu. 5 scenariuszy dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej oraz 20 z przyrody dla szkoły podstawowej.

APLIKACJE NA SMARTFONY I TABLETY - bezpłatna aplikacja z poradnikami edukacyjnymi Edustore na urządzenia z systemem Android (Google Play) i urządzenia Apple (iTunes); nowa bezpłatna aplikacja Edunews: iTunes oraz Google Play.

***

Klauzula informacyjna Edunews.pl zgodną z zapisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) - kliknij tutaj.

Jeśli nie chcesz otrzymywać Newslettera - wyślij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informację: REZYGNUJĘ Z NEWSLETTERA. Twój adres e-mail zostanie usunięty niezwłocznie, o ile posiadamy go w naszej bazie danych.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Redakcja EDUNEWS.PL
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.