POKAZ CHEMICZNO-FIZYCZNY GRUPA CHEMICAL POWER
Jesteśmy grupą, która zajmuję się organizacją oraz prowadzeniem pokazów chemiczno-fizycznych w szkołach. Tytuł naszych warsztatów: „Facebook to nie wszystko, zrób coś dla nauki”.
Grupa CHEMICAL POWER działa od Grudnia 2017r. Propagujemy wiedzę z takich dziedzin nauki jak fizyka czy chemia. Scenariusz jest dostosowany dla dzieci od najniższych klas podstawowych do gimnazjum. Nasz pokaz ma na celu „oderwanie” dzieci od popularnych portalów społecznościowych, które nie zawsze korzystnie wpływają na rozwój dzieci, a pokazanie im, że nauką można się pobawić w życiu codziennym i nie musi to być nudna teoria, lecz ciekawa i całkowicie bezpieczna praktyka. Podczas naszych pokazów opowiadamy o bezpieczeństwie tj. przestrzegamy przed używaniem na własną rękę niebezpiecznych substancji takie jak: perhydrol czy wodorotlenek sodu.
Nasz scenariusz obejmuje doświadczenia z fizyki i chemii takie jak:
Napięcie powierzchniowe wody- w tym doświadczeniu pokazujemy w jaki sposób można pobawić się wodą używając najprostszych przedmiotów życia codziennego.
Doświadczenie z perhydrolem – jest to doświadczenie, w którym pokazujemy reakcje chemiczną, która w czasie 2 Wojny Światowej używana była do napędu rakiet balistycznych V2 III Rzeszy. Do tego doświadczenia używamy nadmanganianu potasu oraz perhydrolu.
Samozapłon – w jaki sposób można rozpalić ogień ? Używając nadmanganianu potasu oraz gliceryny pokazujemy dzieciom w jaki sposób może dojść do samozapłonu podczas reakcji chemicznej używając tylko proszku i cieczy.
Dwutlenek węgla- W tym doświadczeniu opowiadamy w jaki sposób można ugasić ogień. Używając sody oczyszczonej oraz octu pokazujemy w jakie działanie ma CO2.
Fizyka w tańcu – jest to kolejny element, który ma na celu pokazanie dzieciom w jaki sposób można wykorzystać podstawową wiedzę z dziedziny fizyki w życiu codziennym. Wykonujemy tutaj najbardziej widowiskowe figury rotacyjne z tańca Breakdance, na które działa wiele sił fizycznych. Jest to idealny przykład jak ludzie mogą „igrać” z grawitacją oraz prawami fizyki.
Wybuch wodoru- jedno z najbardziej widowiskowych doświadczeń, podczas którego przeprowadzamy kontrolowany wybuch wodoru w całkowicie bezpiecznych warunkach używając do tego wodorotlenku sodu, wody oraz folii aluminiowej. 
Jest to część doświadczeń jakie przeprowadzamy podczas pokazu. Wszystkie doświadczenia są pokazywane w sposób kontrolowany i bezpieczny. Podczas pokazu integrujemy się z dziećmi tj. aktywny udział uczniów przy doświadczeniach.
Mamy nadzieję, że nasz pokaz pozytywnie wpłynie na rozwój dzieci, otworzy im głowy na naukę oraz zdobywanie nowych doświadczeń, poszerzanie swojej wiedzy i przekazywanie jej dalej.
Pokaz jest skierowany do uczniów od pierwszej klasy szkoły podstawowej do gimnazjum.
Pokaż trwa około 45 minut w zależności od aktywności dzieci
Koszt pokazu : 5 zł od ucznia.
Telefon: 574-637-980
Krzysztof Kamiński grupa Chemical Power